Ανακοίνωση Εγγραφών Α΄ Δημοτικού Σχολικού έτους 2024-2025

Οι εγγραφές των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν στην Πρώτη (Α ́) τάξη του Δημοτικού σχολείου
κατά το σχολικό έτος 20242025, αρχίζουν την
Παρασκευή 132024 και λήγουν Τετάρτη 2032024 και θα γίνουν με φυσική παρουσία ενός εκ των δύο γονέων των μαθητών.

Φέτος στην Πρώτη τάξη του Δημοτικού σχολείου θα εγγραφούν υποχρεωτικά παιδιά που γεννήθηκαν από 112018 μέχρι και 31122018.

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά:

Α. Υποβάλλονται κατά την εγγραφή:
1. Αίτηση Υπεύθυνη Δήλωση
Θα την παραλάβετε από το Σχολείο και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία.
2. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (
Θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο).
3. Αποδεικτικό Διεύθυνσης κατοικίας (
Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή /τριας, όπως π.χ. λογαριασμός
τηλεφώνου, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, φορολογική δήλωση, θεωρημένο συμβόλαιο). Οποιοδήποτε από τα παραπάνω θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά στο όνομα ενός από τους δύο γονείς του παιδιού.

4. Βιβλιάριο Υγείας
Φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού του μαθητή ή άλλο στοιχείο από το οποίο προκύπτει πως έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
5. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή.
Θα το παραλάβετε από το σχολείο και θα το φέρετε συμπληρωμένο από κρατικό νοσοκομείο ή από ιδιώτη παιδίατρο.

Β. Απαιτείται για την εγγραφή:

6. Πρόσφατο Πιστοποιητικό Γέννησης (
Αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο).

Γ. Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση

7. Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση.

8. Σε περίπτωση μαθητών/τριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από αρμόδιο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

9. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας ( σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης).

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Πρώτη τάξη προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω, καθώς και ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοιειδές πιστοποιητικόεπίσημα μεταφρασμένο, χωρίς να είναι απαραίτητη η πρόσφατη ημερομηνία έκδοσης.

Για περισσότερες πληροφορίες και για ραντεβού για εγγραφή μαθητή/τριας στο 1 Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας απευθυνθείτε στον Διευθυντή του σχολείου.
(τηλ. επικοινωνίας 210 4916804 από τις 9:00 μέχρι και τις 13:00 τις εργάσιμες ημέρες)