ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΚΡΕΩΝ

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Παρασκευή 11/3/2016 θα γίνει η γιορτή για τις Απόκριες.

Οι μαθητές μπορούν να έρθουν με αποκριάτικη αμφίεση ?αν το επιθυμούν- αλλά σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να έχουν μαζί τους:

• Χαρτοπόλεμο,
  • Οποιοδήποτε σπρέι (spray)
  • Πλαστικά ρόπαλα, σφυριά, σπαθιά κ.τ.λ.

Απόφασή μας είναι, να είναι μια μέρα αφιερωμένη στη λαϊκή παράδοση για τις Απόκριες. Για το λόγο αυτό, έχουμε φροντίσει οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με παραδοσιακά έθιμα  μέσα από δραστηριότητες (γαϊτανάκι, κατασκευή χαρταετού, πινιάτα, λοιπές κατασκευές και αναφορά σε αποκριάτικα έθιμα) με την επίβλεψη των εκπ/κών του σχολείου.

Όλες οι κατασκευές θα γίνουν χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση για εσάς.

Μετά τις 11:00 θα ακολουθήσει μουσικοχορευτικό πάρτι για τους μαθητές με φαγητό ? προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Τέλος οι Εκπ/κοι και ο Δ/ντής του σχολείου θα θέλαμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας προς το Σύλλογο Γονέων για την αμέριστη συμπαράστασή του αλλά και στον κύριο Βαγγέλη (υπεύθυνο του κυλικείου) για την πολύτιμη βοήθεια που μας προσέφερε ανιδιοτελώς.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΙ ΩΡΕΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ, ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΞΕΙΣ ΘΑ ΣΧΟΛΑΣΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΕΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ