Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά

Σήμερα το πρωί, εμείς οι μαθητές των  Δ’ & Ε’ τάξεων επισκεφθήκαμε το ανακαινισμένο Δημοτικό Θέατρο του Πειραιά. Εξωτερικά ήταν ένα πολύ όμορφο κτήριο με κολόνες που έμοιαζε σαν αρχαίος ναός. Πληροφορηθήκαμε ότι χτίστηκε το 1884 από τον αρχιτέκτονα Ιωάννη Λαζαρίμο. Μάθαμε για την ιστορία του θεάτρου, καθώς και για τις διαφορετικές του χρήσεις. Το 1922 με τη Μικρασιατική καταστροφή χρησιμοποιήθηκε ως καταφύγιο των προσφύγων, ενώ για ένα διάστημα λειτούργησε και σαν σχολείο (Γυμνάσιο). Επίσης μας είπαν πως έπαθε και πολλές ζημιές από τους σεισμούς του 1981 και 1999. Σήμερα λειτουργεί μόνο ως Θέατρο και είναι διατηρητέο μνημείο.

Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του, είδαμε κοστούμια και φωτογραφίες παλαιότερων ηθοποιών και παραστήσαμε κι εμείς για λίγο τους ηθοποιούς. Στο τέλος καθίσαμε στην πλατεία του Θεάτρου και παρακολουθήσαμε μια πολύ όμορφη θεατρική παράσταση με τίτλο «Μια μέρα στο Θέατρο».

Ήταν για εμάς μια ξεχωριστή εμπειρία κι ελπίζουμε να ξαναβρεθούμε στο χώρο αυτό.

Οι μαθητές της Ε’ Τάξης

DSC02548                           DSC02551